Dlaczego warto spożywać makaron gryczany?

Można zaobserwować, że makaron gryczany z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z wspomnianego produktu można bez żadnego problemu przygotowywać zarówno egzotyczne potrawy, jak i klasyczne dania w znacznie bardziej zdrowym wariancie. Dlaczego warto dodać makaron gryczany do swojej codziennej diety?

Dlaczego makaron gryczany jest zdrowszy od pszennego?

Warto przede wszystkim mieć świadomość, że omawiany rodzaj makaronu jest przede wszystkim przygotowywany w 100% z mąki gryczanej. Oznacza to tym samym, że jest to produkt bezglutenowy. Rekomendowany jest szczególnie osobom chorym na celiakię, a także zmagającym się z problemami z trawieniem pszennego białka. Godny uwagi jest również fakt, że gryczane wstążki czy rurki są bogatym źródłem witamin z grupy B, fosforu, cynku czy żelaza. 

Omawiany produkt dostarcza także organizmowi bardzo cenny błonnik spożywczy, a także lizyny. makaron gryczany zawiera również w składzie rutynę czy inne antyoksydanty. Liczne badania jednoznacznie dowiodły, że dieta, która będzie bardzo bogata w grykę wpływa na obniżenie ewentualnego ryzyka wystąpienia choroby serca. Ponadto produkt znacznie zmniejsza poziom cholesterolu.

Jak gotować i podawać makaron gryczany?

Należy zdawać sobie sprawę, że makaron gryczany charakteryzuje się przede wszystkim zdecydowanym orzechowym smakiem z ziarnistą nutą. Warto wiedzieć, że część osób preferuje spożywanie tego produktu samodzielnie z dodatkiem oliwy lub masła. Rekomendowane jest gotowanie omawianego rodzaju makaronu od 4 do 8 minut. Czas uzależniony jest przede wszystkim od wielkości.

Makaron gryczany ze sklepu www.bee.pl po odcedzeniu powinien mieć konsystencję al dente. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że bardziej miękki może się niestety rozpadać na miazgę. Zalecane jest tym samym dokładne przestrzeganie instrukcji dołączonej do opakowania. Produkt można podawać nie tylko na ciepło, ale również na zimno.

Makaron gryczany w Europie

Makaron gryczane zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się we Włoszech. Należy także zaznaczyć, że produkt jest również bardzo popularny we Francji pod postacią Crozets au sarrasin. Są to bowiem bardzo drobne i płaskie kwadraciki z ciasta makaronowego, które po ugotowaniu można bez żadnego problemu połączyć z boczkiem, serem albo szynką.

Z kolei Croziflette jest niezwykle pożywną zapiekanką w oparciu o kwadratowy makaron gryczany. Warto również mieć świadomość, że według różnych historyków wspomniana potrawa była częścią jadłospisu francuskich górników dostarczając im koniecznej ilości kalorii.

Kwiat zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers - pl.freepik.com